iGostyn.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Gostyniu.

Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu gostyńskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostkiiPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Z policji

Ataki psów. Jeden z czworonogów musiał zostać uśpiony

2019-03-07 08:46:50

Zdjęcie: Archiwum
Na początku tygodnia doszło do dwóch ataków psów. Jeden z czworonogów został tak dotkliwie pogryziony, że konieczne okazało się jego uśpienie.

Policjanci z Gostynia w poniedziałek i wtorek interweniowali w sytuacjach pogryzienia się psów. Jeden z właścicieli został już ukarany mandatem karnym, natomiast w drugim przypadku prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia właściciela agresywnego czworonoga.

Przypominamy, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela, czy osobę pod nadzorem której znajduje się zwierzę.

 

Pierwsze zgłoszenie o agresywnych psach policjanci otrzymali w poniedziałek, 4 marca br. Według osoby informującej z terenu jednej z posesji w Gostyniu wybiegły dwa psy, które pogryzły innego czworonoga. Za popełnione wykroczenie właściciel psów został ukarany mandatem karnym. Zobowiązał się on również do pokrycia kosztów związanych z leczeniem pogryzionego zwierzęcia.

 

Drugie zdarzenie miało miejsce we wtorek, 5 marca po godzinie 20:00 w Gostyniu na ul. Nowe Wrota. Z treści zgłoszenia wynikało, że do kobiety spacerującej ze swoim psem podbiegł inny pies, który go zaatakował. Zwierzę zostało pogryzione do tego stopnia, że lekarz weterynarii był zmuszony uśpić zaatakowanego czworonoga. W tej sprawie policjanci prowadzą czynności wyjaśniające mające na celu ustalenie właściciela agresywnego psa.

 

Przypominamy, że obowiązujące przepisy prawa nakładają na właścicieli zwierząt lub osób pod nadzorem których znajdują się zwierzęta obowiązek zachowania ostrożności przy ich trzymaniu.

 

USTAWA z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach", oraz ustawa z dnia 20 maja 1971 r Kodeks Wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa, udając się z nim w miejsca ogólnodostępne.

 

Kodeks wykroczeń:

Art. 77. Niezachowywanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje, czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy, jak i prawa miejscowego. Dla mieszkańców gminy Gostyń obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe określone zostały w rozdziale V UCHWAŁY NR XX/256/16 RADY MIEJSKIEJ W GOSTYNIU z dnia 15 września 2016 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gostyń.

 

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166, czyli "Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany."

 

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka, czy nawet osoby dorosłej. W zależności od skutków niewłaściwego trzymania czworonoga – to właściciel może ponieść odpowiedzialność karną.

 

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

Źródło: KPP GostyńW tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Gostyniu i okolicy.

Informacje na temat wydarzeń kulturalnych w Gostyniu i okolicy.iGostyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - igostyn.pl