iGostyn.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Zamów Reklamę Internetową

Zamów Reklamę w gazecie internetowejZamów Reklamę w gazecie internetowej


Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!Sobota
16
luty
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
24
25
26

Wydarzenia

Bracia kurkowi z Pogorzeli z życzeniami dla jublitatów

2018-07-03 10:04:43

W minioną niedzielę Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pogorzeli wzięło udział w uroczystości 25-lecia reaktywacji Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Roszkach. Nie zjawili się tam z pustymi rękami...

Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą św. pod przewodnictwem proboszcza roszkowskiej  parafii – ks. Macieja Dudka. Poświęcono również łańcuch króla kurkowego oraz pamiątkową tablicę.
 
 
Na uroczystości zjawili się bracia kurkowi z Dobrzycy, Krotoszyna, Pogorzeli, Rozdrażewa, Pleszewa, Ligoty - Korytnicy - Koryt, Wrześni, Raszkowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa, reprezentanci  Stowarzyszenia Rodzina Ułańska, przedstawiciele OSP w Roszkach, oraz samorządowcy. 
 
 
25 lat temu grupa zapaleńców postanowiła reaktywować Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Roszkach. Był to proboszcz parafii Roszki - ks. Andrzej Matuszak oraz bracia - Stanisław Liberski i Stanisław Sikora. Ta trójka spotkała się na weselu u pewnej rodziny, gdzie po weselnym obiedzie ks. Andrzej Matuszak powiedział do Stanisława Liberskiego i Stanisław Sikory: zakładamy bractwo kurkowe. I z góry powiedział do brata Liberskiego: ty będziesz prezesem, a ty będziesz zastępcą. Było to w sobotę, w niedzielę ogłosił to na kazaniu, że w Roszkach jest założone bractwo kurkowe. I w taki sposób ks. Andrzej postanowił to zrobić. Że to, co powstało ponad 90 lat temu uzyskało nowe życie i nową jakość. My dzisiaj kontynuujemy ich dzieło starając się dawać z siebie to, co najlepsze - mówił podczas swojego wystąpienia obecny prezez Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Roszkach, Hieronim Witek.
 
 
Podczas uroczystości przedstawiono też historię roszkowskiego bractwa. Jego korzenie sięgają roku 1922. Pierwszym prezesem Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Roszkach został Piotr Szczepanek z Jankowa Zaleśnego. W 1932 roku bracia kurkowi zakupili grunt, na którym do dziś znajduje się strzelnica bractwa. Niestety w wojennej zawierusze zaginął sztandar i dokumenty bractwa. Wkrótce po wojnie zmarł też jego prezes. W  1947 roku zakupiono nowy sztandar, który po dzis dzień towarzyszy roszkowianom w ważnych uroczystościach. 
 
 
Obecni na uroczystości goście złożyli jublilatom serdeczne życzenia i wręczyli upominki. Ojcowie reaktywacji bractwa - Stanisław Liberski i Stanisław Sikora - zostali odznaczeni Krzyżem Oficerskim. Wspólnie z obecnym prezesem odsłonili też pamiątkową tablicę. Część oficjalną zakończył poczęstunek.
 
 Fotorelacja

Partner gazety internetowej iJarocin.pl


Zamów Reklamę w gazecie internetowej

Zamów Reklamę w gazecie internetowej


PRAWNIK


Zamów Reklamę w gazecie internetowej

iGostyn.pl reklamy iGostyn.pl reklama informator budowlany