iGostyn.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iGostyn.pl

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Zamów Reklamę Internetową
Reklama ogłoszeń o pracę

Reklama STRONY WWW w gazecie internetowej
Zamów Reklamę w gazecie internetowejINFORMATOR ŚLUBNY gazety internetowej
Zamów Reklamę w gazecie internetowej


Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Poradnik

Jak położyć wykładzinę?

2018-02-25 14:02:00

Zdjęcie: Archiwum
Czynność z pozoru prosta jaką wydawać się może położenie wykładziny w naszym domu może nastręczyć niemałych problemów. Dlatego dla wszystkich tych, którzy z zadaniem mierzą się po raz pierwszy przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek.

Na początek uczulamy – podłoga na której znaleźć ma się wykładzina powinna być idealnie czysta. Ma być równo, stabilnie, bez zanieczyszczeń i całkowicie sucho. Oprócz gruntownego sprzątania warto podłogę wyrównać za pomocą masy samopoziomującej. Następnie dokładnie wymierzyć pomieszczenie z uwzględnieniem wszystkich progów i wnęk i spokojnie można ruszyć na podbój budowlanych marketów.

 

Co przygotować?

Potrzebne będą nam „profile” czyli nożyki do cięcia wykładzin, listwy przypodłogowe, kleje i oczywiście wykładzina. Warto kupić jej jakieś 20 cm więcej niż wskazują na to nasze obliczenia, bo w przypadku ewentualnych pomyłek lub nierówności wynikłych w trakcie prac jej zapas może nam się przydać.

Wykładzinę rozkładamy kilka godzin przed rozpoczęciem prac, szczególnie w przypadku gdy zrobiona jest włókien naturalnych, które dostosowują się do temperatury pomieszczenia „pracując” pod jej wpływem.

Gdy nasz dywan już się „uleży” specjalnym nożykiem docinamy go zgodnie  z krzywizną podłogi. Przed przyklejeniem wykładziny należy całkowicie odciąć brzegi zawinięte do góry. Przy narożach wewnętrznych przecinamy najpierw wykładzinę po przekątnej. Nie należy jednak nacinać jej do samej podłogi – zalecają eksperci. Ta sama zasada dotyczy naroży zewnętrznych. Części wystające wciskamy do wnętrza naroża, następnie przycinamy te wystające do góry. Po wszystkim sprawdzamy czy wszystko jest równo.

 

Jak łączyć pasy wykładziny?

Często zdarza się jednak, że szerokość wykładziny nie pokrywa całej podłogi, wtedy układamy kolejny pas, a łączone brzegi przycinamy tak, by zachodziły na siebie na szerokość kilku centymetrów. Obie warstwy wykładziny  warto ciąć jednocześnie używając do tego kątownika lub prowadnicy. W ten sposób otrzymujemy łączenie wykładziny bez szwu, pod warunkiem, ze wcześniej sprawdziliśmy czy kierunek splotu włosia łączonych wykładzin był tak sam.

Tam gdzie wykładzina dywanowa łączy się z innym materiałem montujemy specjalne listwy wykończeniowe.

Wreszcie przechodzimy do najważniejszego punktu – czyli klejenia.

W sklepach znajdziemy mnóstwo pomocnych specyfików. Markety budowlane oferują szeroki wybór klei, dwustronne taśmy mocujące,

a do wykładzin o podłożu filcowym – specjalne taśmy na rzepy. Taśmę mocujemy na odległość 3 centymetrów od ściany. Na środku podłogi przyklejamy ją w odstępach 50 do 100 centymetrów.

W małych pomieszczeniach lepiej podklejać wykładziny na całej powierzchni. Klej należy nanieść na podłoże i rozprowadzać go równomiernie ząbkowaną szpachelką. Na tak przygotowaną nawierzchnię rozwijamy rulony przyciętej wykładziny. Gdy wszystkie rulony pokryją równomiernie i bez fałdów podłogę, możemy odetchnąć. Robota skończona.Zamów Reklamę w gazecie internetowej


Zamów Reklamę w gazecie internetowej
Reklama informatora budowlanego

Zamów Reklamę w gazecie internetowej
Reklama informatora ślubnego


PRAWNIK


Zamów Reklamę w gazecie internetowej
Zamów Reklamę w gazecie internetowej

iGostyn.pl reklamy iGostyn.pl reklama informator budowlany